wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Oświetlenie awaryjne w domu
Dodatkowe opcje przeglądania
Hity sklepowe
Opinie o produktach
Zmiana języka
PolskiAngielskiNiemieckiRosyjskiCzeski
Waluta
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Oświetlenie awaryjne w domu

Każdy, kto jest właścicielem domu, wynajmuje apartamentowiec, akademik lub kompleks firmowy z budynkami firmowymi, z pewnością w pewnym momencie pomyślał o samodzielnej koncepcji oświetlenia awaryjnego. Oświetlenie awaryjne w budynkach reguluje norma DIN EN 1838, a oświetlenie awaryjne jest ważnym elementem ochrony osobistej. Głównym problemem jest to, że w razie niebezpieczeństwa pojawia się panika, histeria i dezorientacja. Prawo budowlane, bezpieczeństwo oraz względy bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają koncepcji oświetlenia awaryjnego, aby uniknąć ryzyka wypadków.
Inne źródła zagrożeń, takie jak panika, terroryzm czy branie zakładników, już dawno są analizowane pod kątem zapobiegania wypadkom, rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej, prawo budowlane, prawa pracy i ochrony osobistej, obejmują te zagadnienia których znaczenie rośnie w związku z rosnącym zagrożeniem terroryzmem na całym świecie. W takim przypadku drogi ewakuacyjne muszą być odpowiednio oświetlone, nawet w przypadku usterek technicznych, aby można było ratować ludzi.
Kiedy wybuchają pożary, jest dużo dymu i ognia, coraz głośniej mówi się o instalowaniu zintegrowanych systemów powiadamiania i sterowania zagrożeniem. Różnią się one co od koncepcji oświetlenia awaryjnego tym, że inteligentnie i dynamicznie dynamiczne prowadzą ewakuację i doprowadzają oddziały ratunkowe do miejsc krytycznych, np. poprzez zmianę wskazania kierunku ewakuacji, jeśli niektóre części budynku i drogi ewakuacyjne nie są już dostępne z powodu silnego dymu i ognia. Ten zautomatyzowany świetlny „przewodnik” ułatwia zrozumienie, jak ważne są koncepcje bezpieczeństwa dla oświetlenia awaryjnego w budynkach, jakie są ich cele i czy zasadne są środki prawnie je wspierające.

Jakie jest oświetlenie awaryjne w budynku?


Oświetlenie bezpieczeństwa na obiekcie należy do kategorii oświetlenia awaryjnego, podobnie jak oświetlenie zapasowe do kategorii oświetlenia awaryjnego. Oświetlenie bezpieczeństwa błędnie utożsamiane jest z oświetleniem awaryjnym, ale jest to tylko podkategoria oświetlenia awaryjnego. Oświetlenie awaryjne w budynkach jest zasilane niezależnie od ogólnego obwodu budynku, np. poprzez zainstalowany system zasilania awaryjnego lub baterie, które są wykorzystywane w przypadku odłączenia głównego źródła zasilania. Oświetlenie bezpieczeństwa gwarantuje, że drogi ewakuacyjne, znaki bezpieczeństwa i informacyjne, znaki antypaniczne, drogi ewakuacyjne i miejsca pracy będą nadal odpowiednio oświetlone w przypadku awarii zasilania.

Jaka jest różnica między oświetleniem bezpieczeństwa a oświetleniem zapasowym?


Oświetlenie zastępcze w budynkach jest częścią koncepcji oświetlenia awaryjnego, podobnie jak oświetlenie bezpieczeństwa. W przypadku awarii zasilania włącza się oświetlenie zapasowe, które jest w stanie nadal dostarczać światło do procesów pracy, procesów produkcyjnych, imprez, targów czy koncertów. W takim przypadku oświetlenie zastępcze służy jako zamiennik oświetlenia ogólnego, które uległo awarii z powodu usterki technicznej lub awarii zasilania. Oświetlenie zastępcze jest również powiązane z koncepcjami niezależnego zasilania. Często pojawiają się koncepcje oświetlenia zastępczego w szpitalach i klinikach, w salach operacyjnych i gabinetach zabiegowych, a także w centrach monitoringu, np. w więzieniach czy firmach przemysłowych.
 

Jakie są cele oświetlenia bezpieczeństwa w domu?


Wielu przedsiębiorców, właścicieli budynków, magazynierów i placówek medycznych od dawna polega na skutecznym i niezawodnym oświetleniu bezpieczeństwa na budynkach.

Jeśli chcesz zapewnić sobie, swoim pracownikom, gościom, klientom i ratownikom większe bezpieczeństwo w sytuacji awaryjnej, inwestujesz w innowacyjne oświetlenie bezpieczeństwa i możesz z czystym sumieniem kontynuować działalność biznesową. Zadaniem oświetlenia bezpieczeństwa w domach jest zapewnienie dobrej widoczności po zmroku, gdy nie działa już ogólne zasilanie. W energię elektryczną zasilane są specjalne obiekty, obszary i elementy bezpieczeństwa, takie jak drogi ewakuacyjne i ratownicze, znaki informacyjne i ostrzegawcze, drogi ewakuacyjne i wiele innych.

Oświetlenie bezpieczeństwa musi spełniać cele określone w katalogu „Rodzaje oświetlenia awaryjnego wg DIN EN 1838”. Specjalnie wyznaczeni inspektorzy budowlani obejrzą Twoją nieruchomość szczegółowo i zapoznają się z dokumentami planistycznymi, koncepcjami ratowniczymi i planowanymi drogami ewakuacyjnymi. Nie tylko widok może być ograniczony w przypadku awarii zasilania, ale również przyczyny pożarów i działań terrorystycznych mogą doprowadzić do poważnego ograniczenia widoczności w budynku.

Oprócz oświetlenia bezpieczeństwa na klatce schodowej równie przydatne jest zapewnienie bezpiecznego oświetlenia schodów za pomocą oświetlenia schodowego.

Niezależnie zainstalowane oświetlenie bezpieczeństwa w domu, pomimo ogólnej awarii zasilania, zapewnia, że:
 
  • Udzielanie pierwszej pomocy i środki gaśnicze są dostępne, ponieważ obszary są dobrze oświetlone, w których znajdują się np. gaśnice, defibrylatory lub młotki bezpieczeństwa.
  • wszystkie osoby znajdujące się w budynku mogą bezpiecznie opuścić budynek, ponieważ drogi ratunkowe i ewakuacyjne są nadal dobrze oświetlone.
  • Procesy produkcyjne lub procesy robocze o podwyższonym potencjale ryzyka mogą zostać zakończone.

Jakie są podobszary oświetlenia bezpieczeństwa w domu?


Oświetlenie bezpieczeństwa w domu obejmuje wszystkie drogi i obszary, które są ważne dla ewakuacji, ratownictwa, gaszenia pożaru, udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Źródła światła zasilane energią niezależnie od ogólnego obwodu elektrycznego zapewniają dobre warunki oświetleniowe w określonych obszarach budynku. Działania ratownicze, pierwsza pomoc i możliwości ucieczki są możliwe tylko dzięki niezależnemu zasilaniu i zastosowanemu oświetleniu bezpieczeństwa.

Od dawna nie chodzi tylko o dobre warunki oświetleniowe na wypadek awarii zasilania, ale także o środki antypaniczne, możliwości ratownictwa w przypadku zagrożenia terrorystycznego, zapobieganie wypadkom i unikanie wypadków oraz ochronę przeciwpożarową, które są uwzględniane w systemach kontroli bezpieczeństwa. Oświetlenie bezpieczeństwa w przypadku awarii zasilania obejmuje następujące podobszary:
  • Bezpieczeństwo i zapobieganie wypadkom dzięki dobremu oświetleniu dróg ewakuacyjnych, znakom informacyjnym, ostrzegawczym, drogowskazom ewakuacyjnym i ratunkowym, instrukcjom zachowania i wielu innym.
  • Koncepcje oświetlenia bezpieczeństwa dla miejsc pracy o szczególnym potencjale ryzyka
  • Dobre oświetlenie urządzeń sygnalizacyjnych, służb ratowniczych, przeciwpożarowych w budynkach
 

Czy montaż oświetlenia bezpieczeństwa na budynku jest obowiązkiem prawnym?


Ocena ryzyka BG BAU niemieckiego stowarzyszenia branżowego branży budowlanej, decyduje, kto ma zainstalować oświetlenie bezpieczeństwa w budynku. Obowiązuje tu krajowe prawo bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawo budowlane, które ma zastosowanie podczas planowania i budowy. Inspektor budowlany posiadający zezwolenie na ocenę ryzyka sprawdza, czy istnieje ryzyko wypadku w przypadku awarii zasilania. W przypadku zwiększonego ryzyka wypadków, np. dla pracowników zakładów produkcyjnych, szpitali i centrów monitoringu, wymagana jest instalacja oświetlenia bezpieczeństwa.

W zależności od potencjalnego ryzyka systemy sterowania można również zintegrować z koncepcją oświetlenia bezpieczeństwa jako uzupełnienie, które reagują na wiele różnych niebezpiecznych sytuacji i wielokrotnie zmniejszają ryzyko wypadków i paniki. Natomiast oświetlenie zastępcze, które jest również częścią oświetlenia awaryjnego, nie podlega żadnym wytycznym prawnym, ale jest dobrowolnym środkiem bezpieczeństwa.

Wniosek

 
W kompleksowym procesie inspekcji budynku eksperci budowlani sprawdzają środowisko pracy, drogi ewakuacyjne i ratunkowe oraz oceniają potencjalne zagrożenia poszczególnych obszarów. Jeżeli pracownicy, klienci i goście, ratownicy i strażacy są narażeni na ryzyko wypadku w przypadku awarii zasilania, wówczas montaż oświetlenia bezpieczeństwa jest obowiązkowy. Jeżeli uniemożliwi się ludziom ucieczkę i ratunek w sytuacji awaryjnej, wymagane są również środki skutecznie zmniejszające ryzyko.

Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, dlatego wielu właścicieli budynków reaguje nawet bez obowiązku prawnego i chce zwiększyć bezpieczeństwo np. najemców i pracowników. Nawet jeśli nie podlegasz obowiązkom prawnym, możesz zapewnić niskie ryzyko w sytuacji awaryjnej dzięki koncepcji oświetlenia bezpieczeństwa. Niezależne zasilanie zapewnia optymalne oświetlenie w sytuacjach awaryjnych i minimalizuje niebezpieczne sytuacje dzięki wyrafinowanej koncepcji oświetlenia. W sytuacji awaryjnej, w przypadku awarii zasilania, utworzyłeś narzędzia, a ważne znaki informacyjne, drogi ewakuacyjne i punkty pierwszej pomocy mogą być łatwo odnalezione przez osoby szukające pomocy.

Przejdź do strony głównej

Oświetlenie schodowe

Listwy LED, profil ledowy, profile LED

Lampki schodowe, oprawa schodowa

Czujnik ruchu schodowy, czujnik ruchu i zmierzchowy

Taśmy ledowe, ledy do pokoju

Zasilacze LED

Oprawy sufitowe, oczka sufitowe

Ściemniacz LED, sterownik led

01234
0
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu