wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Otwarte schody – Co wziąć pod uwagę w przypadku tego specjalnego typu schodów?
Dodatkowe opcje przeglądania
Kontakt
Hity sklepowe
Opinie o produktach
Zmiana języka
PolskiAngielskiNiemieckiRosyjskiCzeski
Waluta
Chmura tagów
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Otwarte schody – Co wziąć pod uwagę w przypadku tego specjalnego typu schodów?

Otwarte schody – Co wziąć pod uwagę w przypadku tego specjalnego typu schodów?

 

Podczas budowy domu lub remontu często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy zaprojektować klatkę schodową. W przypadku schodów, które łączą poszczególne piętra wewnątrz domu, ludzie lubią dziś wybierać otwartą konstrukcję, która wygląda lekko i nowocześnie. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć zalety i wady schodów otwartych w porównaniu z klatką schodową zamkniętą.

 

Pokój z otwartymi schodami

 

Wystrój wnętrz to punkt, który przemawia dziś raz po raz za otwartymi schodami. Możesz widzieć przez schody, dzięki czemu widok może być również możliwy na inne części pokoju. Dzięki temu pokój wygląda bardziej ekologicznie i przestronnie. Światło może również bez przeszkód przenikać przez schody, dzięki czemu szczególnie w ciągu dnia jasność, która świeci przez okna, może zalać całe pomieszczenie. Ale szczególnie w nocy dobry oświetlenie schodów jest nie do podrobienia.

 

schody nie są już uważane za element czysto funkcjonalny, ale są aktywnie włączane do wystroju wnętrz. W nowoczesnym wystroju wnętrz często stosuje się dziś otwarte koncepcje, które nadają salonowi poczucie lekkości i swobody. 

 

Otwarte schody idealnie wpisują się w taką koncepcję. Może wskazywać na podział pomieszczenia, ale bez wpływu na podstawowy układ pomieszczenia. W nowoczesnym wystroju wnętrz często stosuje się instrukcje dotyczące otwartych schodów, takie jak spiralne schody lub centralne schody dźwigarowe, które mogą mieć spektakularny efekt i pozytywnie przyczynić się do wystroju pomieszczenia><.

 

Co to są schody otwarte?

 

W przypadku schodów otwartych stopnie są pomijane w taki sposób, że stopnie leżą swobodnie między dwiema stronami schodów. Wiele otwartych schodów jest zbudowanych z metalową ramą, w którą wstawione są drewniane stopnie. Tak więc otwarte schody oferują również doskonałe możliwości renowacji lub przebudowy. W razie potrzeby można łatwo wymienić pojedyncze drewniane stopnie. 

 

Możesz także szlifować i przemalowywać stopnie, co nadaje schodom świeże oblicze. Możliwe jest również wyposażenie schodów w okładzinę, która zamyka otwarte stopnie. Więc jeśli zainstalowałeś otwarte schody, a następnie nie możesz zaprzyjaźnić się z tym wyglądem, dość łatwo jest zamknąć schody w nocy.

 

Co to są schody zamknięte?

 

Gdy schody są zamknięte, istnieje połączenie między stopniami i stopniami. W ten sposób nie ma wolnej przestrzeni między poszczególnymi krokami. Zamknięta klatka schodowa charakteryzuje się zwartą konstrukcją, która zapewnia wiele bezpieczeństwa. Dlatego np. w przypadku psów schodowych u psów wielorodzinnych w większości przypadków wybiera się taką klatkę schodową. Często stosuje się schody z cegły. Jednak możliwe są również masywne drewniane schody.  

 

Ale nawet w domu jednorodzinnym wielu budowniczych preferuje zamkniętą konstrukcję klatki schodowej, która zwykle jest wykonana z drewna. Może wydzielić pomieszczenie, a tym samym zapewnić pożądany podział obszaru. Możliwe jest również zamknięcie bocznej ściany zamkniętej klatki schodowej. Tworzy to przestrzeń pod schodami, którą można wykorzystać jako pomieszczenie do przechowywania. Często mieszczą się tam również instalacje domowe.

 

Zalety schodów zamkniętych w porównaniu z modelami otwartymi

 

Zamknięte schody charakteryzują się tym, że przekazują większe poczucie bezpieczeństwa podczas chodzenia. Dzięki otwartym schodom szybko masz wrażenie, że dzieci lub zwierzęta mogą prześlizgiwać się przez pokoje pośrednie i schodzić ze schodów. 

 

Należy jednak pamiętać, że według obecnego rozporządzenia budowlanego odstęp między poszczególnymi stopniami na otwartej klatce schodowej nie może przekraczać 12 cm. Dlatego dzieci i starsze zwierzęta domowe są prawie narażone na ryzyko wpadnięcia przez luki.

 

  Jednak w przypadku młodych szczeniąt lub kociąt może istnieć niebezpieczeństwo, zwłaszcza że często lubią bawić się na schodach. Oczywiście istnieje również ryzyko, że przedmioty spadną przez otwarte schody i mogą stać się zagrożeniem dla osób, jeśli znajdują się pod schodami.

 

Ilość brudu jest kolejnym czynnikiem, który przemawia za zamkniętymi schodami. Na zamkniętych schodach brud zbiera się na każdym stopniu i można go łatwo usunąć. Cząstki osadu i inne cząsteczki brudu zwykle pozostają między krokiem a krokiem ustawiania. Z drugiej strony przy otwartych schodach brud może swobodnie spadać. Nawet z wyższych pięter brud i kurz mogą obecnie spaść przez schody na niższe piętro. 

 

Dlatego często może być konieczne czyszczenie kilka razy dziennie, jeśli cenisz sobie nieskazitelną podłogę. Z drugiej strony samo czyszczenie schodów jest nieco bardziej czasochłonne w wersji gołej. Brud często osiada w rogach i krawędziach schodów, tak że często konieczne jest nawet ręczne wycieranie tych narożników.

 

Przy zamkniętych schodach dźwięk uderzenia jest również nieco niższy. Niektóre osoby są szczególnie wrażliwe na tego typu hałas i odczuwają odgłos kroków na schodach, gdy mogą swobodnie rozbrzmiewać w pomieszczeniu w otwartej konstrukcji. Jednak osoby mniej wrażliwe na hałas często nie zauważają pod tym względem różnicy między schodami otwartymi i zamkniętymi.

 

Utrata wody grzewczej spowodowana otwarciem schodów

 

Efektywność energetyczna stała się dziś jednym z najważniejszych punktów w budowie i renowacji domów.   Otwarte schody mogą utrudniać zachowanie ciepła. Ciepło może rozprzestrzeniać się bez przeszkód na wszystkich piętrach domu. W wielu przypadkach możesz jednak ograniczyć ciepło do niższego piętra. Na piętrze znajdują się w wielu domach sypialnie, które są mniej ogrzewane. 

 

Istnieje jednak rozwiązanie, jeśli wolisz otwarte schody i nadal chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Na piętrze można zainstalować przed schodami. Jeśli je zamkniesz, unikniesz, że ciepło grzewcze z dolnej kondygnacji przedostanie się również przez górną kondygnację.

 

Nawet zamknięte schody mogą być atrakcyjne

 

Każdy, kto dziś wybiera nowoczesną koncepcję pokoju, często chce stworzyć otwarte schody, które mogą zapewnić przyciągającą wzrok atrakcję w pokoju. Ale są też zamknięte schody, które mogą wyglądać atrakcyjnie i nowocześnie. Przykładem tego są składane schody, które są bardzo wymagające z punktu widzenia rzemiosła, ale mogą być równie imponujące jak otwarte schody.

 

Istnieje więc wiele możliwości otwartych dla projektowania klatek schodowych. To, które wykonanie wybierzesz, zależy w końcu od własnego gustu, a także od warunków panujących we własnym domu.

 


Przejdź do strony głównej

Oświetlenie schodowe

Listwy LED, profil ledowy, profile LED

Lampki schodowe, oprawa schodowa

Czujnik ruchu schodowy, czujnik ruchu i zmierzchowy

Taśmy ledowe, ledy do pokoju

Zasilacze LED

Oprawy sufitowe, oczka sufitowe

Ściemniacz LED, sterownik led

Zobacz nasze nowości

01234
0
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu