wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Uczynić schody bezpieczniejszymi – tak tworzy się bezpieczeństwo na schodach
Dodatkowe opcje przeglądania
Kontakt
Hity sklepowe
Opinie o produktach
Zmiana języka
PolskiAngielskiNiemieckiRosyjskiCzeski
Waluta
Chmura tagów

Uczynić schody bezpieczniejszymi – tak tworzy się bezpieczeństwo na schodach

Piękna, jak samonośna klatka schodowa, z zaledwie kilkoma elementami zabezpieczającymi - takie schody niosą ze sobą wiele zagrożeń wypadkowych. Z tego powodu zawsze ważne jest, aby zaprojektować schody lub klatki schodowe w taki sposób, aby były one również bezpieczne dla użytkowników.

W końcu schody w domu muszą służyć do niwelowania różnic wysokości, czyli do przechodzenia z jednego piętra na drugie – i to zazwyczaj przez kilka pięter. Windy nie są dostępne dla wszystkich, nawet w budynku mieszkalnym. Różnorodność kształtów jest bardzo duża w projektowaniu schodów. Projektowi schodów należy - jeśli masz na to wpływ - poświęcić dużo uwagi, ponieważ schody są najczęściej używanym elementem domu.

Schody służą również jako środek reprezentacyjny. Bo schody w domu czy pałacu kiedyś pokazywały, jak dostojnie się mieszka lub jak dostojny jest sam dom. Oczywiście bezpieczeństwo schodów odgrywało również bardzo ważną rolę w pałacach.
 

Unikaj wypadków, czyniąc schody bezpieczniejszymi


Jednak odkąd opracowano statystyki i pojawiło się ubezpieczenie, znacznie większą wagę przywiązywano do bezpieczeństwa schodów. Być może sam spadłeś ze schodów i musiałeś zmierzyć się z kilkoma niezręcznymi pytaniami, takimi jak to, czy nosisz obcasy, czy masz nadwagę i nie wiesz, dokąd idziesz, a może chodziło o alkohol.

W rzeczywistości w Polsce co roku dochodzi do 36 000 wypadków z upadkiem ze schodów. A to tylko statystyki komercyjnych stowarzyszeń ubezpieczeniowych. Nie ma dostępnych statystyk z ustawowych i prywatnych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych.

Zasadniczo każdy, kto buduje swój własny wielopiętrowy dom, powinien podjąć kilka środków ostrożności, aby po upadku ze schodów lub, co gorsza, nie trafić na izbę przyjęć, a co gorsza na stole operacyjnym, a potem przez wiele miesięcy cierpieć z powodu konsekwencji.

Spraw, aby schody były bezpieczniejsze dzięki oświetleniu schodowemu


Zwłaszcza, gdy mieszkasz ze starszymi osobami lub dziećmi, często stosowane są dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ale nie są one pomijane przy projektowaniu schodów. Ponieważ innowacyjne oświetlenie schodowe nie tylko dobrze wygląda, ale także zapewnia większe bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Istnieje wiele różnych opcji zwiększających bezpieczeństwo na schodach.

Jeśli na przykład potomstwo wstaje w środku nocy, z pewnością często zdarzają się wypadki. W końcu każdemu trudno jest wchodzić po schodach po ciemku. Dotyczy to jeszcze bardziej małych dzieci i osób starszych. Oczywiste jest zatem, że chciałbyś również doświetlić schody odpowiednim oświetleniem. Wiele możliwości w tym zakresie nie zapewnia ostatecznie większej estetyki.

Podczas gdy balustrada lub ściana wokół schodów może być również oświetlona, ​​dla większego bezpieczeństwa szczególnie wskazane jest prawdziwe oświetlenie schodów. Dzięki nim lekkie elementy są ustawiane bezpośrednio pod poszczególnymi schodami. Zaletą jest to, że bieg schodów można dokładnie rozpoznać, dzięki czemu nie można pominąć żadnego kroku, nawet w ciemności. Jednak oczywiście ważne jest, aby każda klatka schodowa była faktycznie oświetlona indywidualnie i aby żaden element nie zawodził.

Takie elementy oświetleniowe można też łatwo przymocować później, na przykład poprzez naklejenie taśm LED. Jest to przede wszystkim opłacalne, jeśli później pojawi się kilka problemów związanych z bezpieczeństwem. Dodatkowo balustrada może być również podświetlona, ​​co również daje praktyczne korzyści. Dzieje się tak, ponieważ szczególnie osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą lepiej trzymać się poręczy i łatwiej podążać ścieżką.

Bezpiecznie po schodach dzięki DIN 18065


W Polsce i pozostałych krajach europejskich wszystko określają normy DIN lub polskie normy (PN). W tym przypadku dotyczy to schodów, które wychodzą za róg. Tutaj do gry wkracza norma DIN 18065. Norma ta skupia się na bezpieczeństwie schodów. I oczywiście musi być zgodny z przepisami bezpieczeństwa, aby zapobiegać wypadkom.

Kupując elementy schodowe należy oczywiście zawsze zwracać uwagę na te czynniki. Nie zależy to od rodzaju schodów. Według normy DIN ważny jest raczej poziom bezpieczeństwa, który jest opisany lub zgodność z którym jest ważny. Obowiązuje - również zgodnie z normą DIN - że bezpieczeństwo użytkowania klatki schodowej jest zwykle projektowane na ponad 50 lat.

DIN określa również, że kształt schodów lub kształt schodów oraz odległość między stopniami jest określona zgodnie z DIN. Nie ma znaczenia, czy schody są kręcone, czy proste. Nawet jeśli brzmi to nielogicznie – ponieważ platformy dają możliwość odpoczynku i przerywania chodzenia po schodach – w szczególności platformy niosą ze sobą duże ryzyko wypadków. Jest to całkowicie niezależne od kształtu schodów i liczby stopni. Oprócz odległości między schodkami problemem jest również ich zsuwanie. To jednak zupełnie inna sprawa.

Stopnie antypoślizgowe


Głównym powodem, dla którego dochodzi do tak wielu wypadków, jest poślizgnięcie się na schodach. Jednak zwykle nie ma to nic wspólnego z materiałem, ale z innymi warunkami, takimi jak śliska podeszwa, szpilki czy błoto i brud na stopniach. Z tego powodu ważne jest, aby na stopnie schodów dobrać materiał, którego powierzchnia ma wykończenie antypoślizgowe.

Aby uzyskać antypoślizgowość, istnieją pewne wskazówki dotyczące materiału, który można wybrać na schody. Ale ostatecznie jest też kwestia gustu, jak powinny wyglądać schody. Różne materiały można również umiejętnie ze sobą łączyć. Żeliwo i marmur oraz drewno i stal nierdzewna idealnie do siebie pasują.

Stal nierdzewna i marmur również bardzo dobrze ze sobą współgrają. W zależności od powierzchni marmur niekoniecznie musi być śliski, wbrew temu, co mogłoby się wydawać. A beton pokryty płytkami jest również uważany za bardzo bezpieczne stopnie. Grupy ocen dla powierzchni antypoślizgowych zapewniają orientację przy zakupie kompletnych zestawów schodów. Klasa poślizgu R9 oznacza, że ​​stopnie są faktycznie wyposażone w tę właściwość antypoślizgową, aby uniknąć poślizgu na powierzchni.

R9 jest nawet przewidziany dla schodów, po których wilgoć może być wnoszona z zewnątrz. Dotyczy to w szczególności schodów w strefach wejściowych. R9 jest również dopuszczalny tylko wtedy, gdy schody mają kąt nachylenia od 6 do 10 stopni. Klasa R10 zaczyna się od 10 stopni. Jeśli chodzi o materiał, nic nie można zmienić za pomocą istniejącej klatki schodowej. W przeciwnym razie wymaga to budowy i instalacji zupełnie nowej klatki schodowej.

Krawędzie stopni i dodatki do stopni


Jeśli chcesz mieć naprawdę bezpieczne schody, powinieneś również zwrócić uwagę na noski i podesty. Ponieważ ich kształt może wiązać się z wysokim ryzykiem wypadków. Dla profili krawędziowych najlepiej wybrać promienie 2 i 10 mm. Nie ma tu jednak reguły mówiącej, że profile krawędzi są mniejsze.

Jednak mniejsze profile krawędzi niosą ze sobą większe ryzyko zaczepienia o podeszwę buta lub piętę. Jeśli promienie są większe, istnieje ryzyko, że kontur stopnia nie będzie bardzo wyraźnie widoczny. Dlatego prawdopodobne jest poślizgnięcie się. Jedynym sposobem na zmiękczenie krawędzi istniejących schodów jest umieszczenie dywaników na każdym stopniu. Powinno to być przymocowane - przyklejone - tak bezpiecznie, aby dywany nie mogły się ślizgać.
 

Balustrada i poręcz


Istniejącą już klatkę schodową można z pewnością doposażyć w balustradę lub poręcz. Na starość wielu właścicieli domów montuje poręcze na ścianach, zwłaszcza później. Jest to bardzo mały wysiłek, który należy podjąć, ale który ostatecznie zapewnia duże bezpieczeństwo.

Ważne jest, aby balustrady posiadały również pewną antypoślizgowość. Dotyczy to również poręczy. Oznacza to, że poręcze powinny być jak najłatwiejsze do uchwycenia i nie powinno być możliwe łatwe ześlizgnięcie się ręką. To niebezpieczeństwo występuje szczególnie w przypadku balustrad ze stali nierdzewnej. Za szczególnie bezpieczne uważane są drewniane balustrady, które są dodatkowo zdobione.

Przejdź do strony głównej

Zobacz nasze nowości

01234
0
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu