wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Podstawowe rodzaje gwintów żarówek
Dodatkowe opcje przeglądania
Kontakt
Hity sklepowe
Opinie o produktach
Zmiana języka
PolskiAngielskiNiemieckiRosyjskiCzeski
Waluta
Chmura tagów
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Podstawowe rodzaje gwintów żarówek

Występują cztery główne rodzaje gwintów żarówek do użytku domowego/biurowego. Są to E14 i E27, które są symbolami gwintów Edisona, pracującymi na napięciu AC 230V, oraz GU10 i MR16 które są symbolami mocowań bagnetowych głównie dla żarówek halogenowych (obecnie idealnie sprawdzają się również dla żarówek LED), pracującymi na napięciu AC 230V lub AC/DC 12V. Podczas zakupu oraz montowania żarówki należy dokładnie sprawdzić oznaczenia na opakowaniu, oraz upewnić się do jakiego typu instalacji chcemy te żarówki podłączyć. W praktyce najczęściej stosowanymi gwintami Edisona są gwinty żarówek – E27 (tzw. normalny), E14 (tzw. mały), E10 (latarki itp.), E40 (tzw. goliat, żarówki i inne lampy dużej mocy, np. oprawy w latarniach ulicznych).

Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze żarówek z gwintem MR16, gdyż występują modele 230V oraz 12V. W wypadku żarówki MR16 12V niezbędne jest zastosowanie transformatora redukującego napięcie z 230V do napięcia 12V, przy czym zaleca się stosowanie transformatorów magnetycznych (toroidalnych), które w przeciwieństwie do transformatorów elektronicznych, nie wymagają określonego minimalnego obciążenia po stronie wtórnej i idealnie współpracują z żarówkami LED. Żarówki LED MR16 doskonale nadają się do instalacji 12V, zasilanych np. z baterii słonecznych, bądź z zasilania awaryjnego.W zależności od napięcia do którego będziemy podłączać diodę LED różne będą końcówki (gwinty ) żarówek. Jeśli podłączamy żarowkę bezpośrednio do sieci (np. lampa jest podłączana  do gniazdka) to kupujemy LED z końcówką GU10.

Oświetlenie LED dostępne jest też w listwach – kupuje się je na metry i można nimi udekorować dowolną przestrzeń. 

 


Przejdź do strony głównej

Oświetlenie schodowe

Listwy LED, profil ledowy, profile LED

Lampki schodowe, oprawa schodowa

Czujnik ruchu schodowy, czujnik ruchu i zmierzchowy

Taśmy ledowe, ledy do pokoju

Zasilacze LED

Oprawy sufitowe, oczka sufitowe

Ściemniacz LED, sterownik led

Zobacz nasze nowości

01234
0
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu