wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Współczynnik CRI
Dodatkowe opcje przeglądania
Kontakt
Hity sklepowe
Opinie o produktach
Zmiana języka
PolskiAngielskiNiemieckiRosyjskiCzeski
Waluta
Chmura tagów
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Współczynnik CRI

CRI (ang.. Colour Rendering Index) – współczynnik oddawania barw, charakteryzujący źródło światłaa. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa, jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane. Niskim współczynnikiem CRI charakteryzują się np. niskoprężnelampy sodowe, a wysokim światło słoneczne.

Czym jest współczynnik CRI? Skrót CRI (Color Rendering Index) znaczy „współczynnik oddawania barw„  i jest współczynnikiem określającym stopień w jakim określone światło oddaje barwy, czyli w  jakim stopniu czerwone jabłko jest rzeczywiście czerwone w świetle w którym je obserwujemy. Skala tego współczynnika wynosi od 0-100. Wartość 0 jest określona dla światła monochromatycznego (jeden kolor światła), natomiast wartości powyżej określają światło białe i jego stopień rzeczywistego oddania barw. Im wyższy współczynnik CRI tym lepiej, biorąc pod uwagę, że dla światła słonecznego CRI=100 i jest dla ludzkiego oka najkorzystniejsze.

Wybierając spośród różnego rodzaju żarówek, warto zwrócić uwagę na współczynnik CRI. Oświetlenie z mniejszym współczynnikiem mogą być tańsze, ale oznacza to że zostały wykonane z tańszych elementów, co w rezultacie może męczyć nasz wzrok i dawać złudne odbicie barw dalekie od naturalnych kolorów.


Przejdź do strony głównej

Oświetlenie schodowe

Listwy LED, profil ledowy, profile LED

Lampki schodowe, oprawa schodowa

Czujnik ruchu schodowy, czujnik ruchu i zmierzchowy

Taśmy ledowe, ledy do pokoju

Zasilacze LED

Oprawy sufitowe, oczka sufitowe

Ściemniacz LED, sterownik led

Zobacz nasze nowości

01234
0
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu